תבונת הביקורת הטהורה

בחזרה לתמימות – AIR

8904

זוכרים את העתיד? זוכרים כמה יפה היה אמור להיות פה ב~2004, עם המכוניות המעופפות והרובוטים הקטנים ששואבים חרישית את האבק מפינות החדר? ובכן, הנה אנחנו ב~2004, בטח לא באוטופיה אבל גם לא על סף שואה  גלובלית חדשה כפי שניתן היה לחשוב מהיצוג  התקשורתי לעולם שמסביבנו.  אלו הם חיינו בתחילת המאה ה21  מופצצים מכל כיוון בעודף מידע שמפרק לגורמים כל תופעה באשר היא, ומקצין כל זוית  שלה למימדים מפלצתיים ממש.  נדמה שככל שהדברים מקבלים יותר פרשנויות השוואות אלגוריות ודימויים שמנסים לתאר הכל בצורה גדולה מהחיים  הרי שהמציאות עצמה הולכת וחומקת מאיתנו.  המילים עצמם כבר איבדו את התוכן, הכל הפך לדימוי של.. התכתבות עם…   או יצוג של משהו אחר, והתוצאה  היא ציניות שבה לא מתכוונים למה שאומרים,  ודברים נאמרים רק כדי להאמר ולא מתוך  צורך ליצור קשר. החיים איבדו את האותנטיות שלהם עם רגשות שנוצקו עבורך בתוכניות שידוכים טלוזיוניות,  וחוכמת חיים שנרכשה בפרסומות לחומוס. נראה  שהכל ידוע מוכר מדי,  מוגדר מדי ושום דבר אינו מרגש כלל

לעולם כזה מגיח  “Talkie Walkie”, תקליטם החדש ורווי הקסם של Air . לאחר שאלבומם הקודם של  ז’אן~בנואה דונקל וניקולס גודין, “Hz Legend 10,000”, היה ברובו כישלון מסחרי ואמנותי, מעניין מאוד לעמוד על ההבדלים שחלו  בשנים שחלפו מאז הוא יצא. אם על עטיפת האלבום ההוא מצולם הצמד כאנשי עתיד הבוהים אל המדבר האמריקאי, הרי שעל עטיפת האלבום הנוכחי הם מצולמים כשני מדענים מתחילת המאה שעברה, כשמאחוריהם כתובות משוואות מתורת היחסות. ההבדל העקרוני, בין שתי העטיפות, מתבטא בצורה ישירה בתקליטים עצמם. בעוד שהקודם נשמע כמו ניסיון פוסט~מודרני לנבא כיצד תישמע מוזיקת פופ עתידנית ולשאול כל הזמן “איך זה גורם לך להרגיש?”, הרי שב”טוקי ווקי” הפנימו הצמד שהשאלה עצמה היא כשל לוגי המעקר את מה שהיית מרגיש אלמלא היית עסוק כל הזמן בתהייה מה אתה מרגיש.  כאן הם מצליחים לחזור אל התמימות שאפיינה את תקליטם הראשון (Moon Safari )  בצורה מפוכחת  ומייצרים  את אותה מוזיקה עתידנית בטבעיות גמורה.

AIR  מודעים היטב לניגוד שבין שפת הפופ למלים הגדולות מהחיים, לאורך כל התקליט הם נצמדים במודע למלים הכי פשוטות שיש, אך משתמשים בהן בחוכמה, כהצבעה ישירה על המציאות, על הדברים עצמם, על הריגושים הישירים. כך, שורות פשוטות לכאורה כמו
“אני לא רוצה להיות ביישנית,
לא יכולה לסבול את זה יותר
רק רוצה להגיד ‘היי’
לאחד שאני אוהבת
תגידו לי, למה זה לא יכול להיות אמיתי?” (“Cherry Blossom Girl”),
הופכות בידיהם המיומנות לחוויה מלאה באושר טהור ומוחשי, כמו שרק שיר פופ מושלם יכול לעשות.

“יכול להיות שאת מנוגה,
ואולי אני ממאדים
אבל אנחנו נהיה יחד,
נאהבים לנצח
פשוט דואגים זה לזה”,
בנאיביות חולמנית זו פותחים צמד האווירונאוטים הצרפתי  את האלבום, ומוכיחים  כי להם  בניגוד לאלפי אלקטרונאים אחרים עם לפ~טופים קודחים שעדיין עסוקים במדיום ולא בתקשורת בין בני-אדם, דווקא יש אמירה.
השניים מציעים את גישת הזן שלהם לחיים לא מתוך עצבות ופחד מהעתיד , כי אם מתוך ניסיון לבנות בסיס שעליו אפשר לעסוק בנושאים החשובים באמת –  “את XX, אני YX”, ממצב הצמד את מכלול היחסים בין גבר לאשה בעולם שעסוק במשוואות. אך למרות המשתנים והנעלמים, הם מתפעמים שוב ושוב מהביולוגיה הבסיסית ומנסים לאחות את הקרע בין הקביעה המדעית שאהבה היא רק כימיה ובין הרגשות המאוד לא כימיים הממלאים את לבם של כל המתאהבים באשר הם. “טוקי ווקי” הוא תקליט מושלם עבורם, שופע אהבה, חום ותמימות כפי שרק אהבה חדשה יכולה להיות.

מבחינה מוזיקלית, בעוד שהתקליט הקודם היה ניסוי שלא עלה יפה, הנוכחי כבר התגבר על הכשלים. הדרך שבה AIR ר מתיכים למקשה אחת אלקטרוניקה אוונגרדית וא~טונלית עם מוזיקת קיטש משנות השבעים היא ללא רבב. היכולת להטמיע השפעות של מוזיקת בארוק בנאיביות של פולק ולמסגר את הכל בתוך לחני פופ קסומים נראית מהצד פשוטה, כמעט טריוויאלית. רק כשאתה מנסה למדוד את כמות הדברים שקורים באלבום הזה ומשווה אותם לבנאליות של רוב מה שיוצא מימנם ומשמאלם, אתה מבין שהעושר והחדשנות של אייר מוצנעים היטב מתחת לנונשלנטיות הצרפתית. מדובר בעבודת אמנות חד~פעמית, שלמרות העובדה שעכשיו רק ינואר ונותרו עוד 11 חודשים עד סוף השנה, ולמרות שסביר להניח שעד הקיץ האלבום הזה יימאס לחלוטין מרוב השמעות בכל בית~קפה, פרומו טלוזיוני,  תחנת דלק,  וגלגלצ, אסתכן ואומר שמדובר באחד מאלבומי השנה.

0 comments on “בחזרה לתמימות – AIR

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

%d בלוגרים אהבו את זה: