אגדות לא ידועות

גיבור אמריקאי – סופיאן סטיבנס – שבעה ברבורים


Sufjan Stevens – Seven Swans

סופיאן סטיבנס הוא אדם עם מטרה. הפרוייקט המטורף-חלוצי שלו לתעד את כל חמישים מדינות ארה”ב אלבומים ובשירים, הוא פרוייקט חיים גדול ומסובך.

“ברכות ממישיגן, מדינת האגמים” שהתחיל את הסדרה בשנה שעברה, תעד את המדינה שבה נולד וגדל סטיבנס. “מישיגן” היה לא פחות מיצירת מופת. מהתקליטים הנדירים האלו שאני מוצא את עצמי חוזר אליהם שוב ושוב ושוב בהשתאות כבפעם הראשונה. אבל חמישים מדינות? חשבתי לעצמי, כמה שירים אפשר כבר לשיר על נבדה? אז מחשבות לחוד ותקליטים לחוד.
כעת סופיאן מוציא את “שבעה ברבורים”. מדובר באלבום המכיל שירים שהוקלטו במקביל לפרוייקט מישיגן ופשוט לא היה מקום עבורם. “הממממ”, הרהרתי לעצמי. “בטח מדובר באסופת שאריות חצי אפויות, משתעשעות,  קצת תמוהות,  ובטח לא מבריקות כמו התקליט ההוא”. אוי כמה שטעיתי.
אינני יודע אילו מינרלים יש במי מישיגן,  ומאיפה בדיוק נובע כשרון חד-פעמי שכזה, אבל חששותיי היו לשווא. מדובר בתקליט מעולה שמשתווה ואף מתעלה על קודמו.

סופיאן מרשה לעצמו להיות קצת יותר מלנכולי והרבה יותר נסיוני בעודו ממשיך למפות בעיניים אוהבות,  את הנוף האנושי על רקע המדינה המדוכדכת. “אני רואה כל כך הרבה חיים בך” מאבחן סופיאן מתחת לעיניים הדהויות של אביו. כתייר רגשני עם באנג’ו מינימליסטי וכלי נשיפה קלאסיים, הוא משוטט בחצר האחורית של חייו כדי להשיג את הנדיר מכל – תקליט עצוב שמצליח לעודד אותך. בסופו של דבר סופיאן הוא מקרה נדיר של יוצר שמשתמש במוזיקה שלו כיד מושטת לעודד, לשמח לרומם את הרוח. הצלילים האלו חפים מציניות לחלוטין וכל ישותו אומרת חיוביות אחת גדולה.  הבעיה עם חיוביות כפי שיודע כל מי שמכיר את עדת השאנטי-שאנטי בארצנו, היא הקיטשיות היתרה ורעיונות הרדי-מייד בנפח מילימטר שנהגו כנראה במשרדי פרסום הודים עתיקים שהופכים את החיובי שבאדם למה שנראה כאוסף ציטטות מסדרות מתבגרים אמריקאיות אבל מסתכמות באמירה הדוניסטית בכיוון של “עשן ותן לעשן” . סופיאן מצליח להמנע מהבנאליות מאחר והוא אינו פוליטקאי  הוא אינו מציע פתרונות אינסטנט. הוא רק מתאר את המציאות הדוויה כפי שהוא מבין אותה עם שפע של חמלה וחום אנושי נדיר ברגישותו. המוענק לכל  חסרי המזל החולפים בשיריו. כהתגלמות מוזיקלית לפילוסוף הנרי דיויד ת’ורו, סופיאן מביט אל  הטבע שוב ושוב כדי למצוא תשובות אותנטיות ליחיד בחברה ששחקה את הקשר שלו לאדמה לקונקרטי לפלא הבסיסי שבקיום  “כל העצים נעמדו באור, חסרי פנים, וראיתי סימן בשמיים, שבעה ברבורים, שמעתי קול בראשי האומר אני אנסה, אני אנסה “.

במילים וצלילים יצר סופיאן שיר הלל מודרני לכל מה שמיוחד טוב וחיובי ברוח האדם, גם בעיתות משבר כלכלי חברתי ואישי עמוק. אם היה צדק בעולם היו קוראים לו היורש של וודי גאת’רי ודילן הצעיר, אם היה צדק בעולם הוא היה מנסה להיבחר למשרת נשיא ארה”ב ואולי היה הופך את העולם הזה לטוב יותר.  אם היה צדק בעולם היו מוסיפים את דיוקנו של סופיאן לצד האבות המייסדים של אמריקה בהר ראשמור,  אם היה צדק בעולם היו מחלקים את התקליט הזה בכל לשכות הרווחה עם תרגום לעברית, רוסית, אמהרית, תאילנדית…  מאחר ואין צדק לכו אתם לקנות אותו ואחרי שתגמרו להתפעם ממנו, צאו לרחוב ונגנו את הדיסק הזה לקבצן, לאם החד הורית, למובטל השכונתי המיואש, והאישה החולה מהמסדרון. אני בטוח שהם יודו לכם.


Sufjan Stevens – Future American Hero

6 comments on “גיבור אמריקאי – סופיאן סטיבנס – שבעה ברבורים

 1. יופי של אגדה.

 2. נאבוקוב

  אני כבר הבנתי מזמן, אין ברירה:
  אהיה איתו, שותף למסעו.

 3. רמירז

  תענוג לקרוא את הרשימות האלה.

  זקן מעניין יש לו לבחור הזה…

 4. גיאחה

  אבל נתתי לאלבום הזה צ’אנס וחצי, שמעתי בחצי עין ואוזן, והוא לא חדר את מעטה העור.

  ג.

 5. גיאחה

  לשירים ממישיגן, לא לברבורים.

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  חבל רק שלא מפרטים פה יותר מדי תכלס על הדיסק עצמו חוץ משתי שורות

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

%d בלוגרים אהבו את זה: