תבונת הביקורת הטהורה

טורטיס – תאוריית הקונספירציה

שלום לכל ארבעה וחצי קוראיי היקרים.  שוב אנחנו מוצאים את עצמנו בפינתנו השבועית “פוסט רוק לאן?”. כפי שדווח לי בשבועות האחרונים קוראים רבים, אוקיי רק אחת,  התלוננו שהם אינם מבינים בעצם מהו אותו “פוסט רוק” שעל גורלו אנו מדברים חדשות לבקרים כאן בבלוגנו  האהוב. ובכן הגיע הזמן להשריש הבערות מן הארץ,  ולהבהיר פעם אחת ולתמיד מהו המושג הזה. למרות שמדובר בחומר מסווג, אני יכול כבר לגלות ש”פוסט רוק”  הוא בעצם שם קוד למבצע סודי ביותר של הסי.איי.איי. מבצע שהחל עוד בסוף שנות השמונים, ומטרתו אחת ויחידה. מיגור השפעתה המזיקה והדקאדנטית של מוזיקת הרוק הפרועה על בני הנוער בעולם המערבי.

תחת משטרו של ג’ורג’ בוש האב,  החל לפעול צוות היגוי מיוחד שיזם יצירת סגנון מוזיקלי שיראה כמו רוק, ינוגן בכלי רוק, אבל יהיה בדיוק ההפך מרוק. סגנון שיהיה מנותק לחלוטין מסקס ללא נישואין,  סמים המשחיתים את נפשו הרכה של הנוער וכל אלמנט של מחאה. סוכנים מתאימים גויסו ממיטב מכללות ליגת הקיסוס האמריקאית,  ונשלחו לאקדמיה חשאית למוזיקה שהוקמה אי שם ביערות וירג’יניה.  יחידת עילית הנוער האמריקאי למדו אצל מיטב המלחינים הקלסיים כפיליפ גלאס וסטיב רייך, כיצד יש לשעמם את המאזין בחזרה אינסופית על אותו מוטיב ויצירת אשליה של פריצת דרך. או אז,  הוטל על מיטב הסוכנים לצאת אל העולם ולהסוות עצמם כמוזיקאי רוק,  להקים להקות עם גיטרות חשמליות, להתקעקע, ולהוציא מוזיקה בהירה ולבנה שתדיר אחת ולתמיד את הטקסטים המשחיתים, הזיעה הנוטפת, ובעיקר את הסקס המרומז והנוכח מהמוזיקה כליל.

סוכנים אחרים הוסוו כמבקרי רוק והושתלו בעיתוני המוזיקה הנחשבים  כדי לגבות את התופעה החדשה. הפחות טובים שבהם הצליחו אף להתסנן לכמה פורומי מוזיקה  ישראלים וניסו להחדיר את הסגנון גם בקרב בת בריתה הגדולה של ארה”ב. אך עם נפילת משטרו של בוש האב וכניסתו של קלינטון – ניאו היפי וחובב הסקס, סמים, ופליטווד מק-רויאל לבית הלבן, מבצע “פוסט רוק” הופסק באיבו ונקבר בתוך הררי הבירוקרטיה של מטה הסי. איי.איי בלנגלי.

מייד לאחר בחירות שנת תשעים ושלוש, הושמדו כל המסמכים הנוגעים למבצע “פוסט רוק”. אך בגלל החשאיות הרבה שבה פעלו תאי המוזיקאים, לא ניתן היה ליצור קשר עם כל הסוכנים. כך קרה שסוכנים רדומים שאומנו לפעול בצורה עצמאית החלו להסתנן לתוך המערכת מבלי שידעו שהם פועלים למען מטרה שנזנחה. מכולם הטיב לעשות ג’ים אורורק שהצליח לחדור כל כך עמוק לתוך הסצינה המוזיקלית, עד שהסתנן כחבר מן המנין בארגון המשחית של אלילי האלטרנטיב סוניק יות’ הרדיקלים.

הצוות המובחר – tortoise

מכל הצוותים שנשלחו אל השטח, הצטיין צוות אחד שפעל בצורה מיומנת ויסודית יותר מכל השאר. מדובר בקולקטיב שנקרא טורטיז. לאחר ששני אלבומיהם הראשונים זכו לשבחים מקיר לקיר בכל המגזינים הנחשבים, וטענות כי סוף סוף הרוק חובר אל המוזיקה הקלסית המודרנית, היה נדמה שהצלחה ודואטים עם בריטני ספירס הם רק עניין של זמן. אולם הנסיונות המחוכמים שלהם לקרוא את המפה מראש ולחזות את השינויים הדמוגרפים בטעם הקהל, גרמו לטורטיס לזגזג לכיוון האלקטרוניקה הקלילה. נסיון שהוביל להוצאת לשני אלבומים שנכשלו כליל ולא הותירו שום רושם על בני הנוער, אפילו לא החנונים שבהם.

גם המבקרים המושתלים תהו מה קרה לצוות המובחר שתקליטיו הפכו לכה משעממים. לאחר שנתיים של חקירה פנימית אינטנסיבית, הפקת לקחים יסודית, ואינסוף ישיבות סיעור מוחות עמוק אל תוך הלילה.  החליטו חברי טורטיז לחזור אל הנוסחא של תחילת הדרך, קרי מרימבות רפיטטביות + גיטרות חשמליות מינימלסטיות * רחשים סביבתיים/ מערבוניים = מוזיקה איכותית שמבקרים נשפכים ממנה.  הפעם יצרו חברי ההרכה קטעים קצרים ונגישים יותר מבעבר, עם אוריינטציה של כיבוש מצעדי הפזמונים וסימון המוזיקה החדשה כבון טון תקופתי.

אך שוד ושבר, מה שהיה חדשני וטרי בשנת תשעים ושש, נשמע כיום כרטרו מעניין לפרקים ומשמים לאורכים. לעומת זאת בני הנוער כיום מכורים ל”מורדים” ו”לכוכבים  נולדים” ומה להם ולמוזיקה של מתמטיקאים מצטיינים? ולכן אני קורא מעל במה זו אל כל הנוגעים בדבר בכל זרועות הממשל האמריקאי. תוקם מייד עמותת “תנו לפוסט רוק למות בכבוד”  ועדיף שעה אחת קודם.

6 comments on “טורטיס – תאוריית הקונספירציה

 1. אילה

  שוב הבאת את עיתונות הרוק העברית למקומות שהיא לא ידעה על קיומם. חסר רק מעיל עור עם ניטים וקטטה עם אביב גפן
  .בטי.אל.וי ואתה לוקח בהליכה את ניק קנט.
  שיהיה לך חג שמח ומכונן מהקוראת הנאמנה אילה
  [יכול להיות שאלי התכוונת בחצי של ה-4 וחצי קוראים? ]

 2. נורית

  נתנה לי פעם מישהי הסבר מבריק למהותו של הפוסט_, כשאין לך מה להגיד או איך להגדיר הפוסט יעשה את העבודה מצויין.

  אני מוכנה לקנות את הסבר שלך, בעיקר בגלל שהוא הצליח לגרום לי לצחוק בקול.

  לעניין המורדים, איפה הם הסוכנים המיומנים שלך כשצריך אותם באמת?

  חג שמח

 3. אבלמה באשר לקנדים הסהרורים והתוקפנים, גיב”א וחבריהם לכת/חברת תקליטים קונסטליישן?

 4. הפוסט רוק לא הגיע מטורטז, ולא מקנדה. האמת שהמושג פוסט רוק הומצא על אלבום אחר בכלל, אי אז ב 89, כשהפוסט עוד לא היה פוסט. http://www.youtube.com/watch?v=hwz4eUp2-u0

 5. יאיר, במיוחד בשבילך העליתי את הביקורת הנשכחת הזו
  http://davidperetz.wordpress.com/wp-admin/post.php?post=5259&action=edit&message=6&postpost=v2

  אגב אם תשאל לדעתי הפוסט רוק הומצא באמת בספיריט אוף עדן של טוק טוק

 6. סליחה חבר’ה על האנרכוניזם, אבל אני הייתי מצביע על שנת 1973 כעל תחילת הפוסט-רוק, אצל להקת Neu:

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

%d בלוגרים אהבו את זה: