הפקה

שיר זר – משירי לאונרד כהן בעברית

שלום לכל כל  שבעה וחצי קוראיי.

כפי שודאי שמתם לב לא הייתי פה יותר מדי לאחרונה כדי לעדכן אתכם בכל אשר קורה ביקום המוזיקלי.  לשמחתי הייתי עסוק מאוד בצידו השני של המתרס, הלכתי לייצר מוזיקה ולא רק לכתוב עליה. והנה חלק מהפירות  נחשף  בימים אלו. הראשון הוא “שיר זר – משירי לאונרד כהן בעברית”.

הכל התחיל אי שם לפני עשור באיזה בוטקה בשטחים.  כשכל מה שהיה לי לעשות במשך שבועיים זה להעביר את הזמן בשמירה אינסופית בלי רדיו בלי לנגן על מפוחית ובלי שום דבר שייצר איזה צליל פרט לרוחות הנושבות ורחשי שעות הלילה האינסופיות.  אני מודה שבמקום לחפש מחבלים בתוך החושך העדפתי לשיר לעצמי שירים אהובים מהזכרון.  איכשהו השירים שהכרתי הכי טוב בעל פה אז וגם היום היו שיריהם של שלושה יוצרים- דילן, לו ריד, ובעיקר את שיריו של לאונרד כהן.

מתוך התהיה האינסופית שלי על איך כותבים שיר ומה בדיוק הופך אותו לטוב, חשבתי שיהיה מעניין מאוד לנסות ולתרגם אותם  לעברית ומאחר וזמן לא היה חסר, מהר מאוד מצאתי את עצמי מתעסק במשמעותה של כל מילה ושורה ואז הבנתי שאני  לא מבין ממש את השיר עד שלא תרגמתי אותו  לעברית.  מתוך כל השלושה היה לי ברור שהכי אהבתי לתרגם את לאונרד. היה בו משהו שמשך אותי מאוד עם כל האהבות השבורות, אלוהים ואיזה מבט עצוב – משועשע על כל הקיום האנושי.

פאסט פורוורד עשר שנים, בשיחת רשת שגרתית ביני לבין גיא חג’ג’ מהאחראים על אתר “השרת העיוור” שאומר לי ביאוש שאין לו דיסק להורדה למגזין השרת ( אותו מפעל מבורך של האתר שמרים כל חודש את מגזין המוזיקה הטוב בישראל ומציע דיסק חינם להורדה, מי שזוכר את הפוסטים הקודמים יודע שהאוסף של קקטוס וגם פסקול המסע הארוך שהייתי מעורב בהם, ניתנו להורדה חינמית באתר השרת העיוור לפני כמה חודשים ) אני מציע  כלאחר יד להקליט איזה שיר או שניים משירי לאונרד כהן, במיוחד לכבוד יום הולדתו השבעים של המאסטרו, אבל לא סתם להקליט את שיריו,  בוא נעשה זאת בעברית!!  בעוד אני אומר את זה אני חושב למה שיר או שניים  ?  בוא נרים אלבום שלם של שירי לאונרד בעברית…

בהתעלמות מוחלטת מהעובדה שאני אמור לעבוד על ארבעה אלבומים במקביל בדיוק באותם חודשיים  אני חושב לעצמי בשאננות,  מה הבעיה ? נשלח כמה אימיילים, נרים כמה טלפונים ונבקש מכמה  אומני רשת  שאני מכיר, ונראים לי מחוברים לעניין שיקליטו באולפן הביתי שלהם ביצועים לשירי לאונרד כמה מסובך זה כבר יכול להיות ?

אוי כמה שטעיתי. מה שנראה כמו משהו שניתן לגמור בכמה ימי עבודה אחד תפח  להיות פרוייקט  מסובך,  מורכב,  אבל בעיקר מענג ברמות שלא ניתן לתאר בכלל. הכרתי המון אנשים חדשים ויצא לי לעבוד עם מוזיקאים נפלאים שהערכתי ואהבתי מזה שנים. כל הפרוייקט הזה הותיר אותי בעיקר משתאה כמה גדולה האהבה למוזיקה של לאונרד,  ויותר מכך כמה שאנשים שמחים לתת לעשות ולעזור בחינם לחלוטין רק בגלל שיש לנו איזה רעיון מפוקפק.

מסתבר שהשמועות רצות מהר ברשת.  בלי שנדבר עם יותר מכמה אומנים,  אנחנו (אני וגיא)  מקבלים  מיילים מאמנים ששמעו ממישהו ששמע ממישהו שמתארגן לו  פרוייקט כזה והם גם רוצים ליטול בו חלק.  אני מסכים בשמחה ומעמיד את האולפן שלי לרשות כל מי שאין לו מקום להקליט, בנתיים חובבי לאונרד אחרים כותבים לי למייל ומציעים תרגומים.  אני וגיא עובדים כמו מתווכים למי יתאים השיר הזה ? אולי נחליף בינו לבינה?  וכן הלאה והלאה, והנה מתחילים לזרום שירים למייל שלי ומדברים על מיקסים ועל עיבודים אני מגלה להפתעתי  שבעבר ניסו לארגן לא פחות מאשר ארבעה אלבומי מחווה ללאונרד כהן בעברית שלא צלחו. ואני מתחיל לחשוב שאולי לקחנו על עצמנו משימה בלתי אפשרית, לחלק מהאומנים התרגומים  לעברית לא מסתדרים, לחלק אחר אין אולפן או שכולם רוצים את אותו השיר ואז לא מסוגלים להתמודד, ומיילים של הצילו ו- אולי אפשר באנגלית מגיעים אלינו,אבל אנחנו כחומה בצורה.אין אנגלית.  תביאו לנו לאונרד כהן בעברית.

הלילה קרה משהו שלא קרה הרבה זמן ישנתי ממש בשלווה. איכשהו כל הפרויקט הזה נדחק מדי יום לסוף היום כשאני וגיא בשיחות אל תוך הלילה בסולסיק ובטלפון מארגנים את מה צריך לעשות, ומתי הדברים יקרו, לאט לאט הבנתי שאנחנו כבר לא מדברים  על אלבום אחד אלא על אלבום כפול כמעט ואני התחלתי לחשוש שבסופו של דבר אנחנו פשוטנהיה אלבום המחווה החמישי ללאונרד כהן שלא צלח.

במוצאי השבת האחרון הפך  “שיר זר – משירי לאונרד כהן בעברית” מחלום למציאות שנמצאת  כרגע על הרשת והוא ניתן להורדה חינם במסגרת המגזין המיוחד של השרת העיוור שכל כולו מוקדש ללאונרד. 17 ביצועים מקסימים (וביצוע אחד מפוקפק שלי אבל ניחא 🙂 לשירי לאונרד בעברית זכה וטהורה פלוס עטיפה יפיפה(שנמצאת בראש העמוד הזה ואותה עיצבו וציירו שני קידר ויונתן וסרמן).   וזה נכון רק לעכשיו. יש עוד כמה וכמה  ביצועים שיעלו בשבועות הקרובים.

זהו בנתיים, לכו לשמוע, זה באמת נעשה רק בשביל שתקשיבו.  חשוב לי להדגיש שלא היתה שום מטרת רווח כלכלי בכל הסיפור הזה, הכל נעשה נטו בשביל שהמוזיקה  תהיה קיימת. ולכן אני אפילו אסיר תודה ענקית עוד יותר לכל מי שהשתתף ועזר כפי יכולתו, למי שתרגם, הקליט, צייר,  עיצב, מיקסס אל תוך הלילה, התנדב להביא בעיטות בישבן טפיחות על הכתף וקריאות כיפאק היי כשהיינו צריכים.  ועשה הכל על מנת שהפרוייקט הזה יהיה כל כך מוצלח (לפחות בעיניי :).  הקרדיט כולו של לאונרד ושלכם חברים.

אז יום הולדת שמח לאונרד.  מה שבטוח הוא שעכשיו השיר שלך אינו זר בעברית.

11 comments on “שיר זר – משירי לאונרד כהן בעברית

 1. חתיכת פרוייקט. איזה רעיון נהדר, דויד… הולכת להוריד ולהקשיב.

 2. רק שיבוא גשם קצת.
  יתאים מאוד

 3. פשוט מדהים.
  שמעתי, שומע ואשמע שוב ושוב.
  כל הכבוד, לשניכם.
  פוסט תודה כאן: http://israblog.nana.co.il/blogread.asp?blog=41853&blogcode=951867

 4. זה ממש גדול. תודה בנאדם, על ההשקעה והלב.

  זה ישמע קצת רברבני..
  כשאנשים אחרים משחררים עבודות משוקעות בחינמיות לרשת אני מרגיש כאילו יש שותפים לכל מיני הרגשות שלי. שמתי דברים שונים באינטרנט, אבל במישור מסויים זה אותו דבר בשבילי.
  זה מחזק אותי 🙂

 5. אמנם לאונרד. אבל מה עם עוד כמה אי אילו כמה אינטרפטציות נשיות ללאונרד? יש באוכלוסיה מספר זהה של נשים וגברים או משהו כזה.

  ומה עם איזה תמלול? או שזה יהיה רק בדיסק בחנויות?
  התרגום החדש יותר טוב מהספר המתורגם שנמצא במדפי החנויות.

  בכל אופן ושלא יישמע כאילו אני מתלונן – תודה רבה. באמת תודה.

 6. ערן מחלו

  יוזמה מגניבה וביצוע לא רע בכלל.
  מי אמר שמילואים זה חרא?

 7. רק התחלתי להוריד וכבר נסגרו הלינקים לשירים. חבל, אבל המעט ששמעתי ממש יפה. תודה.

 8. אה, חצי אני

  יופי של פינה כאן.
  תעשיר אותנו בעוד סקירות והמלצות מאלפות.
  חזרתי לעולם המוסיקה אחרי שני ילדים ועשרים שנות גלות
  והתיאבון,
  איך שאומרים, חבל על הזמן…
  רק טוב!

 9. אמיר

  אשמח לדעת האם וכיצד ניתן להוריד את האלבום כיום

 10. תביאו לי בבקשה את השיר dance me to end of love להורדה

 11. עמוס

  שלום
  כל הלינקים לקבצי ה-MP3 באתר השרת לא קיימים. יש מקום אחר ממנו ניתן להוריד? גם הקבצים שהיו באתר JewSchool כבר לא קיימים.

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

%d בלוגרים אהבו את זה: