תבונת הביקורת הטהורה

ספיריטואלייזד – גם אסטרונאוטים חוטפים את הבלוז.

כל מי שעוד מתעניין במוזיקה מספיק בשביל לקרוא ביקורות עליה ודאי שם לב שביקורות לא ממש מעניינות  אף אחד.  טוב אולי “אף אחד” זה קצת מוגזם,  בכל זאת אני יכול לחוש את העיניים שלך קוראות את המילים האלו, תוהות לאן אני בדיוק חותר בביקורת הזו.
ובכן אם נניח לעניין החתירה בצד אולי נוכל להתפנות לדבר שלשמו התכנסנו כאן מלכתחילה – ביקורת על מוזיקה. אם נשאיר את עניין הביקורת בצד ונתרכז בדבר החשוב באמת – המוזיקה, אני אחוס על זמנך ואגיע ישר לסיכום העניין. בסופו של דבר האלבום החדש של ספירטואלייזד הוא אלבום טוב, אפילו אלבום טוב מאוד.
אבל האמת היא שאני לא חושב שזה כל מה שנחוץ לך לדעת. שכן אם כל העניין היה רק בסיכום העניין לא היה זמן לשמוע מוזיקה ולדמיין מה יש שם מעבר לבלתי ידוע.  מעבר לוילון המתנפנף ברוח הקיצית, מעבר לכביש המתרחק אל האופק הכחול, מעבר לשמיים ומעבר למוות.

מה שחשוב לך לדעת זה שאין אף להקה אחרת בעולם שהמוזיקה שלה נשמעה כאילו הגיעה הישר מאותו “מעבר” מאשר המוזיקה של ספיריטואלייזד.
ספיריטואלייזד איננה להקה אמיתית, ספיריטואלייזד היתה תמיד החזון של ג’ייסון “ספייסמן” פירס. משהו בין דיקטטור נאור לתמנון בודד במיוחד. שאר הנגנים המתחלפים בלהקה היו תמיד כלי ביצוע  בדרך להגשים את מטרתו. והמטרה שלו היתה תמיד אחת ויחידה – ליצור מוזיקה כל כך יפה ומושלמת עד שאיתה הוא יוכל להתעלות אל המימד שמעבר.
עד היום זה עבד נפלא. כמו באך של המאה 21  ג’ייסון ספייסמן התמחה ביצירת שכבות ושכבות של צלילים רוטטים בעלי הקשרים מתמטיים מושלמים ומבנים הרמוניים ללא רבב. אלפי קתדרלות צליל מוזהבות שאת תוכנית המתאר שלהן הוא שרטט בכמה מהאלבומים הכי יפים שנעשו אי פעם. אך כמו איש חלל אחר גם ספייסמן גילה שכשאתה עף רחוק כל כך ומביט אחורה אתה מגלה שכדור הארץ הוא כחול ואין שום דבר שאתה יכול לעשות כנגד זה.
“A&E” האלבום החדש של ספירטואלייזד הוא שלב נוסף בהתפכחות אנושית ארוכה. האיש שכל חייו חי  בספירות העליונות של התודעה ירד אל כדור הארץ כבר באלבומו הקודם – “חסד מופלא” אך במקום ללכת החלו חוקי הכבידה לעשות את שלהם ואיש החלל לשעבר נאלץ להתרסק אל הקרקע בעקבות דלקת ריאות קשה ששיתקה אותו כליל. לאחר תקופת אשפוז ארוכה הוציא ספייסמן את האלבום הזה שמתחילתו ועד סופו מלא בשלל חולשות אנושיות והפחד הגדול שלו מהמוות. צליל הנשימה המחרחרת שלו הוא הבסיס הקצבי לשיר אחד, צלילי מוניטורים רפואיים מגיחים פה בתפקידי אורח. אך כל אלו הם רק אפקטים משניים שמגבירים את החויה המנותקת של האלבום הזה אבל הם לחלוטין משניים לדבר המרכזי שהוא מכיל. כמו בכל אלבומיו של ג’ייסון ספייסמן האלבום הזה מכיל כמויות בלתי הגיוניות של יופי טהור להפליא אך בניגוד לעבר הוא אינו מגיע מהחלל החיצון, אלא מהזחילה האיטית של ג’ייסון בעפר המימד הזה.

1 comment on “ספיריטואלייזד – גם אסטרונאוטים חוטפים את הבלוז.

  1. נכנסתי לבלוג שלך ואמרתי לעצמי ‘אה, יש משהו חדש, אה, יש עוד אחד ועוד אחד’ וככה נגמר לי חצי יום עבודה.

    בכל אופן אני מת על האלבום הזה. הבחור הזה ג’ייסון הוא אדיר. ולחשוב שפחות מעשר שעות על כרטיס הטיסה שלי הפרידו ביני לבין הופעה שלו בניו יורק.

    אגב, גם ההכרות שלי עם ספירצ’ואליזד שייכת למניין המעשים הטובים שלך כששלפת מהמדף הנכון את ליידיז אנד ג’נטלמן ושמת לי אותו ביד. ואני כמו לקוח ממושמע עברתי דרך הקופה והביתה.

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

%d בלוגרים אהבו את זה: