תבונת הביקורת הטהורה

כשלון הקונספציה – דניאל לנואה

נאמר שאתה בן חמישים ושלוש ובא לך להוציא דיסק, נאמר שאתה מתלהב מהאפשרויות החדשות של הטכנולוגיה, נאמר שלפני עשור הוצאת שני דיסקים נשכחים שהיו מופקים או מיינסטרימים מדי, נאמר שהשם שלך הוא שם נרדף להפקה אולפנית מדהימה אבל ככותב שירים אף אחד לא ידע… נאמר שהתקליטים שהפקת זכו לגראמי ולמכירה של מיליונים, נאמר שהשם שלך לא היה מופיע על גבי הדיסק ובפיטצ’פורק היו נגנבים מהשילוב המפעים בין אמריקנה לאלקטרוניקה אורגנית ומכריזים שהנה בא יוצר חדש שמביא סוף סוף את המוזיקה הזו למקומה הראוי, נאמר שקוראים לך דניאל לנואה והוצאת את הדיסק הכי טוב שלך בגיל 53 .

קונספציה- המילה הזאת שמכריחה אותי להתמודד עם כל מה שמקובל כנכון או לא, האם זה שייך למחנה שלי ? האם באמת אפשר להנות ממשהו שהשם שלו מרחיק אותי במקום לקרב ? למה אמריקה רחוקה כל כך ? האם באמת אני מוכן לקבל את הכנות בדיסק של סטינג ? האם לפיל קולינס באמת כואב משהו ?
אמון זה הרי כל מה שאנחנו מצפים מאומנים שאנחנו מעריכים, בטוב וברע אנחנו רוצים להאמין שמה שאתה עושה ואומר נעשה בכוונה מלאה ואם לנואה אף פעם לא היה בצד שנתתם בו אמון הרי שבגלל זה אתם תפספו אותו. אם הדיסק הזה היה יוצא תחת שם צעיר יותר או שייך יותר למחננו הנאור, היינו דנים בו לא מעט כחלק מגל האמריקנה השוטף את מחוזותינו בשנתיים האחרונות.
אבל לנואה הוא מהצד ההוא של המצעד איפה שמיליוני אנשים שאיכשהו אתה אף פעם לא מכיר ממש. קונים דיסקים לנזקקים של פיל קולינס וסטינג. כן לנואה נמצא בצד ההוא של המיינסטרים ולכן הוא נפסל אוטומטית. ואם תחפשו גם בלי נר אתם תוכלו בקלות למצוא את שאריות החמץ של U2 בכמה שירים מיותרים שעדיף אם היו נתרמים לפיטר גבריאל. אבל שאר הדיסק הוא אחד המענגים ביותר שיצא לי לשמוע לאחרונה ולו רק בגלל הקטעים האינסטורמנטלים שבו.

למרבה הפליאה למרות שלנואה ידוע כאחד המפיקים הכי מבוקשים ובעל סאונד עשיר (יו-2, פיטר גבריאל, דילן ) הרי שבתקליטו  זה נשמע כמעט לו-פיי ( אבל כזה לו-פיי מוקפד עוד לא שמעתם מימכם :). הקטעים של הסטיל- גיטר אולי הכלי הכי אמריקאי מכולם, יגרמו גם לחסרי  הלב שבכם ליבב נמרצות ולבקש מאמא שתעשה לכם עוד סנדביץ’ של חמאת בוטנים ובננה מטוגנת בעודכם נועלים את הסניקרס לפני שאתם הולכים לשחק משחק בסקטבול קטן, עם הגאייז פרום דה נברהוד.  אם יש משהו שהשנים האחרונות לימדו אותי זה שאמריקה המיתולגית הולכת ומתקרבת אלינו בצלילים כשם שאמריקה המציאותית הולכת ומתרחקת מהדרכונים, ואם כחלק מהמסע הארוך בכיוון אמריקה תצטרכו אי פעם מפת דרך מוזיקלית לנסיעות הארוכות לאורך האגמים הגדולים שמפרידים בין צפון ארה”ב לקנדה הרי שלפניכם הדיסק הכי הולם למשטחים אפורים ולבנים כל הדרך מעינכם  הרואות ועד סף החלום האמריקאי .

1 comment on “כשלון הקונספציה – דניאל לנואה

 1. של דניאל לנואה בביקור האחרון שלי בארה”ב, יש אותו
  לאחי הגדול (שחי שם) ובאמת התרשמתי מהאלבום שדניאל
  לנואה הוא הרבה יותר ממפיק מצליח גם יוצר (ולעיתים
  אפילו שחקן) מרשים. מעניין שבארץ לא רק שלא יודעים
  עליו אלא שבכלל לא ניתן להשיג את הדיסקים שלו וחבל
  שכך. דוד, שמחתי שמצאת לנכון לכתוב עליו. אני נהנה
  מאוד להיכנס ולקרוא את הדברים שאתה כותב.

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

%d בלוגרים אהבו את זה: