אגדות לא ידועות

מתכת כבדה – אבול מוגרד וצליל הזהות החשמלי

ולמה שלא ישתגעו הזקנים? שאל המשורר ייטס בעבר. זקנה היא בהחלט אחד הדברים שהעולם המודרני עוד לומד להתמודד עימה. איזו משמעות יש לזמן שבו בני אדם לא עובדים ולרוב מתנתקים מהרדיפה שלהם אחר הישגים בעולם הזה?
אבול מוגרד (Abul Mogard) עבד כל חייו במפעל לעיבוד מתכת בבלגרד. הוא לא היה מוזיקאי. אך כשיצא לגמלאות, החל מוגרד להתנסות ביצירת הקלטות באמצעות אורגני פרפיסה וציוד אלקטרוני בסיסי שאת רובו בנה בעצמו כדי לפענח עבורו כיצד נשמע הזמן הנעלם. וכך סיפר מוגרד בראיון: “תמיד הייתי מודע לצלילים ואיך שהם העניקו למקום מסוים – אופי.  כשפרשתי מעבודתי הרגשתי אבוד. אם אתה רגיל לסביבה במשך כל כך הרבה שנים, מאוד קשה להסתגל לתנאים חדשים. הבנתי שיצירת צלילים דומים לאלו שהייתי שומע כשהייתי במפעל, גורמת לי להרגיש כאילו שאני עדיין בחלל העבודה; חשתי שאני עדיין חי את החיים שהייתי מורגל בהם, והזהות שלי שמורה באיזו דרך. עבורי, מוזיקה היתה הדרך להשאר בחיים.”

בעשור השביעי לחייו, מוגרד החל ליצור ולהקליט מוזיקה בשביל להזכיר לו מי הוא היה, המוזיקה שחזרה את צליל מפעל המתכת בו בילה כל חייו. וסביר להניח שעל פניו זה נשמע לכם כמו מתכון לאסון רעש בלתי פוסק, אבל המוזיקה שמוגרד יוצר מגלה שמתחת לזרועות הפלדה יש לב משורר לירי ונפלא. אפשר להבין בקלות למה טום יורק מרדיוהד השמיע אותו בתוכניתו, המוזיקה של מוגרד מכילה את אותו חומר אפל שמהם גוזרים ראשי הרדיו אל חזונם על הקיום והיקום, אבל זה ממש לא כל מה שיש במוזיקה שלו.

אבל זה לא כל מה שיש בו, יש במוזיקה של מוגרד פשטות וליריות נדירה. קשה להאמין שמדובר באדם שאלו אלבומיו הראשונים, שכן מוגרד נשמע כמו אמן מגובש ובעל צליל וחותם משלו, שזה הישג לא קטן בתחום מוזיקת האמייבנט. למרות שאני בספק אם מוגרד שמע את המוזיקה של ברייאן אינו היצירה שלו נשמעת כמו המשך מרתק למיטב האלבומים של אינו בשנות השבעים. הרעיון של מוזיקה כמתעדת מקום מהזכרונות, וספציפית “מפעל מתכת” מורגשת היטב באלבום.  אך מה שהפתיע אותי הוא כמה ליריות ניתן ליצור מרחש מכונות.

או כפי שכתב אחד ממעריציו – אם זה הרחש של מפעל עיבוד מתכת, כנראה שבחרתי במקצוע הלא נכון

תקשיבו

0 comments on “מתכת כבדה – אבול מוגרד וצליל הזהות החשמלי

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

%d בלוגרים אהבו את זה: