אגדות לא ידועות הספדים מוזיקלים

כלם מעשים בודדים – לזכרו של המשורר אורי ברנשטיין.

 הערב הלך המשורר אורי ברנשטיין לעולמו. אורי היה משורר נדיר ונהדר עוצמתי ובעל קול ייחודי. אבל הכרתי אותו תחילה כשלמדתי אצלו בתוכנית המאסטר לכתיבה יצירתית באוניברסיטת בן גוריון. אורי היה מורה נדיר שלמדתי ממנו רבות. הוא הכיר לי משוררים שאהב כפי שאף אחד אחר לא ידע לעשות. בזכותו כושפתי מייטס, הרגשתי את פנחס שדה, והבנתי את טי.אס אליוט. אורי היה מורה קשוח מאוד, הוא דרש ממך לא מעט. יתרה מזו, הוא אף פעם לא ויתר או הקל עליך, אבל אם עמדת בתנאים שלו, זכית ללמוד ממעיין נובע ושוטף של אהבה לשירה ולכתיבה. מאסטר שהכיר שירים ומשוררים, ואת הקשר הייחודי שבינם היטב. שנים לאחר מכן אגלה שהוא פרש בפנינו את רעיונותיו שיקבוצו מאוחר יותר בספרו “על הפרסונה”, שבעיני הוא בגדר קריאת חובה לכל מי שרוצה לעסוק בכתיבה.
כיום שאני מלמד כתיבה בעצמי, אני יודע היטב כמה חשובים היו שיעוריו לגיבוש הרבה מהרעיונות שאיתם אני מסתובב כיום בעולם ומלמד בעצמי.
את שירתו של אורי הכרתי, כשצחי ובירה מעשן הזמן אמרו לי שאני חייב להלחין שיר של המשורר שרק בשבילו הם באו ללמוד בבאר שבע. השיר שרצו שאלחין נקרא ‘מעל עננים’.
פתחתי את הספר רפרפתי על השיר, לא התחברתי. סגרתי . בירה אמרה לי שחבל ונתנה לי דף עם השיר מודפס, תקרא אותו שוב בקשה – אמרה לי.
אמרתי תודה, קיפלתי, שמתי בארנק ושכחתי מזה כליל.
כמה חודשים לאחר מכן, בנסיעה כאובה מצאתי את הפתק וקראתי את השיר וזה מילא אותי דמעות, זה חנק לי את הלב.
לאורי היתה יכולת נדירה לתפוס רגעים מדויקים של משבר ואושר בשירתו. השיר הזה תפס אותי ברגע שכזה. רגע שבו התבוננתי בתוכי ובחיי ותהיתי לאן ללכת מכאן. הייתי רצף שאינו מתחבר והשורה הזו ראתה אותי כפי שאני – אני יושב והולך ועומד – וכלם מעשים בודדים…
עד שהגעתי הביתה השיר הולחן. את השיר הזה תוכלו לשמוע בקישור המצורף. מתוך האלבום שהוצאתי בשנת 2009 – כלם מעשים בודדים.
לפני כמה ימים העלתי את האלבום להאזנה והורדה חינמית לרגל יום הולדתו ה81 של ברנשטיין. לא ידעתי שכל כך מהר אפרסם אותו שוב, ובנסיבות גשומות שכאלו.
אני מזמין אתכם לשמוע את כל האלבום ולהוריד אותו אל המחשב שלכם, ובעיקר אל לבבכם.
יהי זכרו ברוך.

0 comments on “כלם מעשים בודדים – לזכרו של המשורר אורי ברנשטיין.

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

%d בלוגרים אהבו את זה: