אגדות לא ידועות הספדים מוזיקלים חוזה ששוה זהב

עולם אחד – ג׳ון מרטין

כמה מחשבות על הצלחה וכשלון, והמוזיקה הנפלאה של ג׳ון מרטין.

לפני כמה שנים הרצאתי על מוזיקאי נפלא ואלמוני ובעודי אחוז בשרעפי השתאותי מכמות היופי והכשרון אל מול ההצלחה שחמקה. ביקשה אשה מבוגרת מהקהל את רשות הדיבור ושאלה אותי – אבל האם זה לא חייב להיות כך שרוב המוזיקאים נולדו להיות אלמונים? הרי לא ברור שרובם הגדול לא יצליח? יש כל כך מעט הצלחה בעולם וכל כך הרבה כשלון.
אתה אף פעם לא מוכן מספיק בשביל האמת. וכשהיא מוגשת כואבת כתער, זה חותך יותר מכל הגנה שתפרוש מולך. אבל יש דבר אחד שלא יכולתי להסביר לאותה אשה חכמה. אתה יכול לסבול את ההתעלמות, את שוחות ההשפלה, את עלבון מחיאת כף היד הבודדה, כל עוד אתה יודע שבמוזיקה ההצלחה היא היכולת להגיע אל שער החלל הפנימי בתוכה, זה שמאפשר לך לשנות את המציאות, לנסוך קסם על הרגע, לפענח את הבלתי מובן כדבר היחידי שקיים באמת, להיות מוכן לפתוח את השער בין העולמות.
אין היררכיה במוזיקה עצמה. אתה יכול להיות מוזיקאי ״שולי״ כל חייך כמו ג׳ון מרטין, או כוכב על כמו דיויד גילמור, אבל תביטו טוב טוב בהופעה הזו שבקישור. שניהם על אותה במה, ממריאים מבנאליות קיומית של סיגריה, וצחוקים של בריון פאבים רגיש. עד שגלי החשמל הופכים במגע אצבעות וכמה צלילים, לשער מטמורפוזה רוטט ליקום אחר, לקיום יוצר.
״עולם אחד״, שר מרטין, זה כל מה שיש לנו. לפעמים הוא נדמה כגדול כל כך, לפעמים כה קטן וצר מלהכיל. המילים הנבואיות של מרטין ידעו כבר אז, את מה שהחזאי אף פעם לא הבין.
אז כן חלקנו נסיכים, חלקנו חיים כמו מלכות ומלכים, אבל רובנו לא ממש יודעים מה זה אומר, לחיות – לפלס את דרכנו הקטנות ומתקוטטות בעולם אחד…
כשאתה ילד אתה קיים. וכשאתה גדל להבחין בין הזמנים, אתה מיד נופל ברשת התהיה על אבדנם. זהו בלוז לו״ז הקיום, הידיעה שכל רגע טוב נעלם, נכלם מתנצל ונאלם, בדיוק כמו כל רגע רע וכמה רוע יש בעולם. איך להכיל את זה?


למה להכיל, מה אני, צנצנת? שואלת הנפש שסרבה להכיל. רציתי להשיב שכולנו כלים שבורים, אומרים לנו להכיל את מה שבורח מדמם מבין הסדקים אל העולם, כל כך הרבה בלוז יש בקרבנו, אפשר להבין למה אנו חונקים אותו עם שעון שבמקום חול יש בו סוכר, מכילים בצנצנות שקופות, שמים על מדפים גבוהים ומקווים שהאורחים לא ישימו לב שהוא שם.
אבל הקור מזכירוג׳ון מרטין מזכיר:
״זהו שם המשחק,
דרכו של עולם
דרכו של עולם,
קר ובודד,
קר ובודד
עולם אחד.
זה כל מה שיש
John Martyn

0 comments on “עולם אחד – ג׳ון מרטין

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

%d בלוגרים אהבו את זה: