Uncategorized הפקה מיקסים תמונות הרגע

פלטות מהדהדות – Plate Reverb

מדריך קניות לשישי השחור 2020

ושוב שישי השחור מאיים עלינו לרעה, ושוב שואלים אותי איזה תוספנים כדאי לקנות, וכו׳ וכו׳. אז במקום לענות פרטנית ולכל אחד, החלטתי לרכז את התשובות שלי כאן לרווחת שבעת קוראיי הנאמנים, וכל שאר הקראים והלא קרואים.

אם אינכם יודעים מה הוא אותו ריברב פלטה (Plate Reverb) עליו אני מדבר, הפוסט הזה לא בשבילכם, ואין לכם מה לקנות שום דבר. אבל אם אתם אנשי צליל ומרחב, וחשקה נפשכם בחלל הלא מחולל הזה, בהד שלא נשמע כמו שום חדר בעולם, אבל מצליח להיות הדבר הכי טוב לכל כך הרבה שימושים במוזיקה, הנה לכם סקירה קצרה של כמה תוספני פלטות מהדהדות.
חשוב לציין שהמחשבות שלי הן מדע טהור, והדירוגים שלי הם תמיד בהשראה אלוהית ולכן כל מה שאני אומר כאן, הוא בגדר אמת מוחלטת ואין אחרת ממנה, ואת כל מי שחושב אחרת צריך להשמיד.
או במילים אחרות, קחו צעד אחורה, עוד אחד, ועוד אחד, עד שתפלו מהצוק, והנה קיבלתם קצת פרספקטיבה, לגבי דירוגים ואמיתות מוחלטות. בקיצור, שחררו נשמות, הכל זה טעם אישי, ואם אתם רוצים להתווכח ולהתעקש למי יש גדול יותר, דעו לכם שיש לי חיים לחיות ומוזיקה לעשות, אז לכו תמצאו קיר אחר להתיז עליו.

אפור גשום – Valhalla Plate

כולם אוהבים את וולהלה, גם לא ויקינגים. והסיבה די ברורה וקוראים לה שון קוסטלו האיש שמאחורי הפלגינים האלו. שון הוא איש חמוד ופריק של ריוורבים, המסתובב תדיר באתר פרוצות הגיר, מדבר עם אנשים כאילו היה אחד האדם ולא מפתח החי בוולהלה. כל זה לא היה שווה אלמלא היה מוציא תוספנים עמוסי אפשרויות במחיר קבוע מראש וללא הנחות – 50 דולר.

התוספנים של וולהלה לא צריכים הגנות מסובכות ובעייתיות כמו איילוק, הגרפיקה שלהם לא ממחזרת ממשקים שגורמים לעיניים שלך ליילל שזה קטן מדי (כן, uad, אני מדבר עליכם !!!) והן מציעות המון אופציות לשינוי ומתעדכנות תדיר. אז אם הכל טוב מה רע?

ובכן, רכשתי את כל התוספנים של שון קוסטלו ואני בקושי משתמש בהם. למה? כי איכשהו יש משהו מעורפל ומעומעם בריוורבים של קוסטלו. אם יש סט תופים שאני רוצה להניח עליו שמיכה, אעשה זאת בזמן ההקלטה, ולא בהדהוד. אולי זה עניין של אוזן והעדפה אישית, ואולי זה קשור לעובדה שקוסטלו גר אי שם בצפון ארה״ב בין יערות עד מלאי ערפל ודובים כחולים ואילו אני חי בצפון באר שבע, עם מדבר צהוב מלא גמלים.
אכן, לא מדברים על זה מספיק, אבל מנסיוני לאור ולצבעים שמסביבך, יש השפעה מאוד משמעותית על צליל המיקס שאתה תוציא, ואין דומה מיקס לילה, למיקס בצהרי היום כשהשמש יוקדת בפניך. ובסופו של יום, אולי זו החיבה שלי למטבוחה, כורכום צהוב מדברי, שגורמת לי להמשך לחללים פחות אפורים, מלאי חיים ויותר שמחים.

אז האם הפלטה של ולהלה שימושית?

בוודאי!!! בעיקר אם אתם אנשים חובבי אפור גשום, ימים מעורפלים, ושקיעות פלדה קרה.

האם שווה לרכוש אותם בשישי השחור הקרוב?

לחלוטין לא! המחיר שלהם קבוע כל השנה, ואין הנחה מיוחדת. אז תמצאו דברים אחרים שיורדים במחיר, ואת הפלטה של קוסטלו תקנו באמצע החורף, ביום הכי קר ומעונן כי אז זה ירגיש לכם בדיוק בערך. ואם יש לי חלום, זה ששון קוסטלו יבוא לביקור בישראל, ואקח אותו לסיור בשוק הבדואי, ניתן לו לדגום איזה פריקסה עם אריסה סודאנייה, ואולי אז הוא יפתח סוף סוף איזה ריוורב לים תיכוניים חריפי האוזניים.

אי בהירות גדולה – SOUNDTOYS LITTLE PLATE

יש חברות קריזה בלי בריזה. (רק המחשבה איך גוגל טרנסלייט יתרגם את זה מעלה בי חיוך) אנשי צעצועי הצליל התחילו טוב אבל נרדמו בעמידה על האף, אם דבר כזה בכלל אפשרי. כבר הרבה שנים שהם נחים על זרי העבר והעובדה שפעם הם היו החבילה הכי טובה בסביבה. מתי זה פעם? 2006-7 בערך, אבל מאז, שנת חורף. מעלים ומורידים את מחיר חבילות האפקטים שלהם בעודן מתיישנות.

אולם הפלטה שלהם שוברת שיאים אולימפיים של ויפאסאנה. הפלטה יצאה אי שם בשלהי 2017, עם הבטחה שתיכף תבוא הפלטה המלאה והגדולה, ומאז דממה ארוכה כמו השובל של הפלטה הזו.

האם היא טובה? ובכן מדובר ברבע מוצר, ואני לא רוצה לשפוט לפי חצי עבודה, אולם בתצורתה הנוכחית מדובר בפלטה אפלה, עם שובל של מלכת הלילה, וצליל שהדרך הטובה ביותר להגדיר אותו היא בוצינא דקרדינותה.

אתם לא יודעים מה זה?

ובכן מתהוללים פוחזים שכמותכם, אם יש לכם זמן להסתובב בבלוגים נידחים ולחקור פלטות איזוטריות, ודאי יש לכם זמן לפתוח את ארון הספרים היהודי ולגלות משהו מבית סבא, מה נראה לכם שהם עשו שם בבית כנסת? הא? גם הם עשו סמים, נטף ושחלת וחלבנה סמים ולבנה זכה בד בבד עם פלטות לא גמורות.

אנשי הצעצוע הורידו את המחיר מ99 דולר ל39, לכאורה זול ומפתה.
האם זה שווה רכישה?
כרגע לא!
למה?
כי זה מוצר חלקי, מוצר שעבורי לא עבד טוב על שום דבר במיוחד. ולא שלא ניסיתי, נשבע לכם שניסיתי, על הכל ניסיתי. לפעמים זה עבד ״בסדר״ על שירות של זמרות דקיקות ומקורות צליל דלים במיוחד. ועדיין זה תמיד נשמע לי רבע בערך כזה. אז נחכה לגרסה השלמה בשביל להבין מה שווה הפלטה הזו. בינתיים הפלטה הקטנה נותרת לטעמי צעצוע צליל ותו לא.

פלטה מוזהבת מגראס – RELAB & KUSH GOLD PLATE

כל מה שצעצוע הצליל היו רוצים להיות, הפלטה המוזהבת כבר עשתה. מדובר בפלטה שמנה עכורה ואפלה, משהו שנרקח בחלומות המנצ׳יז של סטלנים, פלטת אחי בוא נביא אותה בקטע של פעם, פלטה של וואו אחי תראה יצא לי בוב מרלי בחציל של הפיתה, פלטה כזו שיושבת מאחורי הזמר ואומר לו – יאללה חביבי, סע בן צור, סע, אנחנו שומרים עליך.

על פניו ההרפתקאה המוזרה של הסטלן האמריקאי והסקנדינבים לא אמורה לעבוד ביחד, אבל איכשהו זה עובד, והתוצר פלטה מאוד מיוחדת ושימושית להרבה מאוד דברים. עם השנים גיליתי שיש ריוורבים אייל ברקוביץ׳ (נעשה כאילו שיש לי הבנה בכדורגל כי אני גבר וכו׳, ותכלס אין לי, אבל אפילו אני יודע שבכדורגל יש סוליסטים ודבילים בלתי נלאים) מושכים הרבה תשומת לב לעצמם בסולו, אבל לא יודעים למצוא את מקומם כשהם ביחד עם כולם. משתלטים או נעלמים אל תוך הקהל, ועוד איזה דימוי מעולם הכדורגל, כשהם בתוך המיקס.

בקיצור המוזהבת בדיוק לא כזו, היא שחקנית קבוצה נהדרת ויושבת היטב על מקור הנילוס כלומר מקורות הצליל מבלי להתבלט, אבל מצליחה לעטוף אותם ולהעשיר אותם. בזה היא עושה עבודה מעולה, מה שכן הצליל שלה מאוד אופייני ובולט מה שאומר שהיא עובדת להרבה דברים, אבל איך אמר כבר אייל גולם? גבר לא יכול לאכול רק סטייק מבלי לחטוף מחלת מלכים בבוהן. אז אם אי פעם תהיתם למה שווה לשים ריוורב על בס וכלים שלכאורה לא אמורים לשחות בתוך ריוורב, קחו לכם את החום החום הזה, והרי לכם הפלטה שתעשה את העבודה בשבילכם. מה עוד שאני אוהב אותה על כל המיקס, וזה בהחלט בדיחות של סטלנים, או שמא, לא???
האם שווה לקנות בשישי השחור?
בוודאי שכן. במקום 200 דולר יקרים, שישי השחור מביא את מחירה ל99 דולר, חצי מחיר לכזה מכשיר מעולה של עומק זה ממש שווה הרבה, מה עוד שהיא מגיעה עם ימבה הכינותי מראש, ולכן די מאפשרת למי שאין לו כלום להתחיל כאן ולערבב שיר שלם עם פלטת הזהב, רק דבר אחד מוזר לי וזה השם הלא מתאים, או שמא זהב זה עוד שם קוד למנצ׳יז בלתי נגמר? בדיחה של סטלנים?

צליל שישי בצהריים – ARTURIA REV PLATE 140

הפלטה של ארטוריה מבקשת להיות הגרסה נוספת לפלטה הפופולרית emt 140, והאמת היא מאוד מוצלחת בקטע אלטרנטיבי היפסטרי ומודע לעצמו. שכן יותר מכל הפלטה של ארטוריה נשמעת כמו יום שישי אחר הצהריים, חומוס, חוף, וריוורב קפיץ מעולה. טראשי בהיר ועמוס בטוואנג מקרקש, אגב הכל בקטע הטוב של המילה. רגע מה? קפיץ? זה לא פלטה? ובכן מכירים את מלכות הקליק הזו, מכירי הדירות באנגולה תחתית עשויים להפתיע אתכם… וכמו שאתם ודאי יודעים יש כל מיני הפתעות בחיים, ודווקא זה נשמע מעולה כפלטת קפיצים.

האם זה שימושי?
הו כן, בהחלט. למרות שהיא לא מתה על תופים, הפלטה הזו אוהבת קלידים זמרות מאנפפות וצלילים מאורכים בקצוות יענו ״היי פיי״. היא מעולה אם אתם רוצים לגרום לדברים מלוקקים להשמע מיושנים, ועם יותר נוכחות באמצע. ולמרות שיש גרסה אחרת של ה140, לארטוריה יש אינסטנט וייב של פעם, נשמעת כמו זמרות צרפתיות עתיקות, עם איזה רטט מגניב בשובל.

האם שווה לקנות בשישי השחור?

ובכן כן, ולא. לארטוריה יש חבילת אפקטים די מוצלחת שנמכרת עכשיו ב200 דולר, זה לא זול, אבל שווה שכן יש שם הרבה כלים מאוד ייחודיים ושימושיים, למה לא? מפני שרוב הדברים כאן הם בקטע אלטרנטיבי, גחמה של משהו אחר. אם אתם מאלו שרוצים צליל מקורי, ייחודי ולא סטנדרטי לכו עליהם. אגבאפשר לגרום לפלטה של ארטוריה להשמע קצת יותר מודרנית, אבל זה דורש הרבה איקיו מקדים לפני שהערוצים מגיעים אל הריוורב. מה זאת אומרת אתם לא שמים איקיו לפני הריוורב? מה אתם חיים במאה השבע עשרה?

יאללה תתקדמו.

ואם כבר מדברים על להתקדם…

פלטה מעולם אחר – UVI PLATE

יש חברות אמא מרוקאית, לא יעזבו אותך עד שיתנו לך לטעום כל כל אופציה בתפריט על השולחן, ובכל הנוגע לתוספן הזה – זו חברת uvi. לרוב החברה ידועה בתור יצרנית סינטיסייזרים דגומים והנה לפני כמה שנים הם הוציאו את תוספן הפלטה המקיף והגדול ביותר שישנו, הרבה סוגים, הרבה צבעים, אינספור אפשרויות וכל פיצ׳ר הזוי שאי פעם דמיינתם, קיים כאן.

האם זה טוב? התוספן הזה מזכיר לי את הזמרת ההיא שבאה פעם לאולפן וביקשה מהמפיק שישים לה באוזניות אקו, זה מספיק הוא שאל? עוד עוד, תוסיף אקו, אמרה הזמרת בראוותנות, אבל תגיד, מה זה כל ההד הזה?
ובכן אם אתם מהאנשים שחופרים כל היום מחילות של החמאס בתוך עצמכם, זה מעולה. אבל אם אתם רק רוצים לפתוח תוספן ולעשות מוזיקה, יכול להיות שהפלטה הזו עשויה להפתיע אתכם, בכמות הדברים שהיא יודעת לעשות. אם אתם רוצים פלטות שנשמעות כמו החלל החיצון, הרי לכם פלטה כלבבכם, הבעיה העיקרית היא שזה תוספן שלוקח זמן כדי לדייק ולמצוא משהו שעובד ממש טוב, אז אם יש לכם טיסה קרובה למאדים, אין ספק שזה התוספן בשבילכם.

האם שווה לקנות בשישי השחור?

המחירים עדיין לא פורסמו, במחירו הרגיל הוא 130 דולר, זה יקר ואם אני צריך להשוות אותו לפלטה המוזהבת, אני מעדיף את המוזהבת. מהירה יותר ומובנת יותר. אבל אם הוא ירד לפחות מ80 דולר, זה עשוי להיות עסקה טובה לחפרנים נסיינים ועקשנים.

צליל שקיעת השמש – ik sunset sound

אם צריך לבחור בתמורה עבור המחיר, אין לי ספק שזו עסקת החלל הכי משתלמת מאז עסקת המאה של טראמפ. קחו את כל החללים שאתם צריכים חוץ מהמלוקקים במיוחד, והכל מאולפן שכבר עשה איזה להיט או שניים. לכן מעבר לשתי פלטות נהדרות, ומאוד שונות אחת מהשניה, יש כאן גם ריוורב קפיץ, שלושה חדרי הד מוצלחים, וכמה חדרי תופים מאוד רוקנרול ומוצלחים. בקיצור עסקת חבילה מעולה לחברה האיטלקית, כל ההדמיות נשמעות טוב ובסך הכל הכללי יוצרות את עסקת החלל הכי משתלמת, בעיקר למי שלא אוהב ריוורב, שכן החללים שהתוספן הזה יודע לעשות הכי טוב, זה אלו שלא נשמעים כמו ריוורב.

רבים בתחילת דרכם, מזלזלים בחלל הפנוי הצמוד לגל הקול, ומבקשים את קשת השמיים, את שובל השביטים – צליל הד גדול מרהיב כשלעצמו, אך אם הצליל אינו עומד לבדו, הוא נוטה להעמיס ולהעלים צלילים אחרים הצמודים לו. עם השנים, אתה למד כמה חשוב דווקא החלל המיידי הראשוני, זה שלא נשמע כמו ״וואו איזה מדהים״ , בפני עצמו, אולם הוא מאפשר להרבה צלילים המתקבצים יחד, להעביר תחושה של מקום, חלל שאתה יכול להסתובב בו ולא רק לצוף.

בנוסף לפלטות המוצלחות, הסוויטה של צליל השקיעה, מביאה לכם מגוון חללים קרובים וחדריים, נהדרים בפני עצמם. שיודעים להושיב צלילים היטב אחד עם השני, בעיקר אם משתמשים בהם בצורה מדודה. ואם נוריד את הריוורב הסינטתי המנופח מהרשימה, זו סוויטה שמכסה את כל הצרכים העיקריים של מפיקי פולק, רוק ופופ עד שנות השמונים. משם זה כבר סיפור אחד לתוספן אחר.

דיגטל וינטג׳ – UAD EMT 140 PLATE

יש משהו מוזר להצליח על הפעם הראשונה. אבל הנה, קורה. למרות שמדובר בפלגין עתיק יומין המלווה אותי מזה שני עשורים, גם ב2020, למרות היותה מבוססת על אלגוריתם ותיק, זו עדיין אחת משלוש הפלטות הטובות ביותר שאפשר לשמוע במחשב.

מלאת חיים, חיונית בגבוהים, ועם תחושת חלל עמוק וחסר אחריות, ה140 מציע שלושה גוונים של אותה פלטה, אבל עם לא מעט אפשרויות כוונון. עם קצת הבנה אפשר להשיג מהפלטה הזו הרבה מאוד דברים ולמען האמת עשיתי מיקסים שלמים רק איתה (מריונטה סול, lenses ועוד שאני לא זוכר כרגע 🙂

הבעיה העיקרית של uad היא כמובן שזו פלטפורמה תלוית חומרה ואם אין לכם את המרחיבים הנפרדים שהיא מוכרת, אין לכם איך לשמוע את התוספנים הנהדרים שלהם. עד כמה שזה משמח את הילד שבי לאמר לי יש ולכם אין, הייתי מוותר על העונג המפוקפק הזה ומעדיף שהתוספנים שלהם יעבדו על כל מעבד ומחשב ולא רק על המעבדים שלהם.

אבל מצב הפירטיות הדיגטלי, מבטיח שהחברה והתוספנים שלה ישארו נעולים לחומרה, הרחק מחוץ להישג ידם של הפורצים. אם יש לכם את הפלטפורמה, ואין לכם את זה – השלימו חוסרים במהרה!

עוד אזכורים

1 comment on “פלטות מהדהדות – Plate Reverb

  1. Pingback: דחסנים, מעכנים ואליפות הקומפרסורים של 2020 – דויד פרץ – יוצר השיר

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

%d בלוגרים אהבו את זה: